Zdraví prospěšná konzumace oříšků a semínek v těhotenství

Jaké oříšky můžeme jíst v těhotenství a kterých se raději vyhnout? Oříšky obsahují spoustu zdravého tuku (polynenasycených mastných kyselin), vitaminů a minerálů, které jsou prospěšné nejen vám, ale i vašemu miminku.

Ořechy mají významný obsah protizánětlivých účinků a to je zvláště v období těhotenství velice důležité. Obsahují také hořčík, který zamezuje vzniku křečí, reguluje krevní tlak a napomáhá k psychické rovnováze.

Jejich blahodárné účinky jsou známé už odpradávna a my vám nyní představíme ty nejdůležitější, které můžete jíst v období těhotenství. Vyhněte se oříškům praženým i soleným a dbejte na správné uskladnění ořechů, protože mohou obsahovat nebezpečné bakterie a plísně. Oříšky jezte v doporučeném denním dávkování a toto dávkování nepřekračujte. Říká se, že hrstka oříšků denně je tak akorát.

Kešu ořechy

Kešu oříšky jsou jedny z nejoblíbenějších ořechů, zvláště u těhotných žen a to díky jejich typické nasládlé chuti. Obsahují spoustu rostlinných tuků a velké množství nenasycených mastných kyselin. Napomáhají udržovat cholesterol v krvi. Obsahují také velké množství hořčíku, který blahodárně působí proti nervozitě a podrážděnosti, zamezuje vzniku křečí zvláště v oblasti dolních končetin a záchvatů. Doporučená denní dávka kešu ořechů je jedna hrst denně.

Vlašské ořechy

Pravidelnou konzumací vlašských oříšků přibližně osmi jader denně snížíte obsah cholesterolu v krvi a nastartujete činnost mozku. Vlašské ořechy napomáhají ke snížení hustoty krve a mají protizánětlivé účinky, které se mohou v těhotenství snadno objevit a těžko léčit.

Vlašské oříšky také disponují velkým obsahem zinku, který je důležitý pro enzymatické reakce, působí blahodárně na pokožku, takže jejich pravidelnou konzumací zamezíte přirozenou cestou popraskáním kůže a striím v rizikových partiích. Dále působí blahodárně na nehty a vlasy, zvyšují sexuální libido, kterého může být v těhotenství nedostatek. Jsou zdrojem železa, draslíku, fosforu, vitaminu E a všech vitaminů skupiny B.

Mandle

Mandle jsou také velmi prospěšné díky velkému obsahu hořčíku v období těhotenství. V kombinaci s vápníkem tělu zaručují správnou pevnost kostí, nehtů a vlasů. Navíc napomáhají ke správné pružnosti pokožky a zamezuje vzniku alergických reakcí například na potraviny, prací prostředky apod., které se v období těhotenství mohou z nenadání vyskytnout.

Obsahují také hořčík, který odbourávají stres, udržují psychickou pohodu a napomáhají správné činnosti srdce. V mandlích je také obsaženo vysoké množství vitaminu B1, B6, E a proteinů, obsahují vlákninu pro správnou činnost zažívacího ústrojí a jejich pravidelná konzumace dodá v období těhotenství svalům a kostem pevnost. Doporučujeme půl hrsti denně.

Lískové ořechy

Lískové oříšky jsou velmi oblíbené zvláště díky své typické chuti. V období těhotenství se doporučuje jejich konzumace půl až hrst denně, díky vysokému obsahu zdroje energie. Jsou dobře stravitelné a obsahují velké množství vitaminů, zvláště vitaminu E, B3 a B6 a minerálů. Jsou přírodním zdrojem draslíku, hořčíku, fosforu, železa, mědi, manganu, boru a vápníku, takže napomáhají k psychické rovnováze. Dále napomáhají udržovat pevnost kostí a svalů.

Pistácie

Pistácie jsou vhodným doplňkem stravy zvláště v kombinaci s ovocem, například v ovocných salátech. Obsahují celou řadu prospěšných bílkovin, proteinů, sacharidů, uhlohydrátů, jsou přirozeným zdrojem vápníku, draslíku, hořčíku, železa a fosforu, kterého mají ženy především v období těhotenství nedostatek.

Jsou také přirozeným zdrojem vitaminu C, proto napomáhají udržet imunitu v rovnováze. Zvyšují absorpci železa ve střevech. Patříte-li k těm, které trpí na zvýšený obsah cholesterolu v krvi, doporučujeme pistácie zařadit pravidelně do svého jídelníčku. Napomáhají snížit a udržet cholesterol a tím vás chrání před vysokým krevním tlakem, který je zvláště v období těhotenství velmi nebezpečný. Doporučená denní dávka je půl hrstky pistácií.

Konzumace semínek v období těhotenství

V období těhotenství se také doporučuje konzumace semínek, které rovněž napomáhají správnému udržování hladiny cholesterolu krvi, působí blahodárně na psychiku a tím i na pohodový průběh těhotenství.

Napomáhají správnému vývoji plodu zvláště díky velkému obsahu vápníku a železa a vás ochrání před řídnutím kostí a oslabení svalů.

Lněná semínka

Patříte-li k maminkám, které v období těhotenství trpí na špatné trávení, rozhodně vám doporučujeme zvýšení konzumace lněných semínek, které působí jako přírodní regulátor trávení a mají velmi blahodárný vliv na podrážděný žaludek.

Obsahují také velké množství omega3 mastných kyselin, jsou přirozeným zdrojem vlákniny a obsahují bílkoviny i vitaminy B, C a E, jsou zdrojem železa, draslíku, vápníku a hořčíku.

Lněná semínka také napomáhají proti virovým onemocněním, které se může v období těhotenství opakovaně vyskytnout, díky oslabené imunitě. Jejich užíváním také zvýšíte pružnost šlach a odolnost kloubů!

Lněná semínka jsou užívána už po staletí, díky svým blahodárným účinkům pro snadnější porod. Podporují tvorbu mateřského mléka. Doporučujeme je proto zařadit do denního jídelníčku a to třemi čajovými lžičkami přidáním do salátů, pomazánek apod.

Chia semínka

Chia semínka jsou jedny z nejcennějších semínek co se obsahu vitaminů a minerálů týče. Obsahují antioxidanty, které jsou v období těhotenství velmi důležité pro váš organismus. Mají ještě navíc 9 aminokyselin.

Napomáhají udržet vaši mysl a psychiku v dobré kondici díky obsahu hořčíku a železa. Chia semínka se doporučují ženám, u kterých se vyskytla v období těhotenství alergie na lepek. Dále mají schopnost vstřebávat vodu a tvořit gelovitou konzistenci, čímž napomůžou k pocitu nasycení a potlačení chuti. Zařaďte chia semínka do salátů, pomazánek, jogurtů nebo při přípravě müsli a to jedné až dvou čajových lžiček denně.

Konopná semínka

Konopná semínka pocházející z technického konopí se stanou nepostradatelnou součástí vašeho jídelníčku, protože stejně tak jako chia semínka a lněná semínka disponují celou řadou prospěšných kyselin. Jsou přirozeným zdrojem vitaminů a minerálů, které budou blahodárně působit na organismus váš i vašeho miminka.

Dále jsou cenné díky velkému obsahu vlákniny. Jsou přirozeným zdrojem vápníku, který napomůže udržet vaše kosti a svaly pevné. Konopná semínka pochází původně z Asie, kde se staly běžnou součástí jídelníčku a jsou jim přisuzovány velké ozdravné účinky.

Obsahují také aminokyseliny a nepostradatelné mastné kyseliny pro udržení dobré činnosti organismu. Obsahují železo, fosfor, hořčík, zinek, měď a mangan. Doporučujeme jednu až dvě čajové lžičky denně přidáním do salátů, jogurtů nebo fresh nápojů.